Čriepok o babičke ...

Autor: Mirka Polohová | 3.7.2006 o 14:23 | Karma článku: 6,87 | Prečítané:  557x

Moja babka trpela chorobou, ktorá jej nikdy nebola celkom diagnostikovaná alebo presne pomenovaná. Nechodila a hýbala iba čiastočne jednou rukou. Môj otec bol jej najmladšie dieťa a aj ani on si ju nepamätá na nohách. Chcela by som povedať, že bola zvláštna a zázračná, ale to by nebola pravda. Bola tak babkovsky obyčajná a možno práve preto výnimočná...

Pamätám si ju, ako vždy ležala na velikánskej dubovej posteli. Občas zamávala vejárom, aby odplašila muchy. V takom gazdovskom dome ich vždy bolo neúrekom. Pamätám si, ako hodinu pred obedom otec vždy zabíjal muchy v kuchyni a dedo sedel na gauči, fajčil a žartom vravieval:

- Nebi ich teľo, nechaj dajaku na fajtu!

Babka vždy obedovala prvá, mama ju nakŕmila a potom sme sa najedli my "zvyšní" spolu. V dňoch keď bolo veľmi horúco, ostávala som väčšinou v dome. Pomáhala som s obedom, upratovaním alebo som sa len tak túlala po dome, otvárala skrine a skúšala si tie fantasticky bohaté staré sukne "kidľe". No ak "ma nikde netrebalo" sedávala som na posteli pri babke a rozprávala som jej všetky svoje hlúposti a táraniny. A keď som už nemala čo povedať, chcela babka, aby som jej ískala vlasy. Keď som začala chodiť do školy a naučila som sa čítať, bolo mojou povinnosťou predčítavať z modlitebných knižiek alebo z knižiek, čo poslušne sedeli v knihovnci, odkedy sa otec odsťahoval z domu.

Musím sa priznať, že som sa jej niekedy vyhýbala, nechcelo sa mi byť vo vnútri a čítať, nechcelo sa mi rozprávať ani sa modliť... Prežívala som obdobie, v ktorom sa mi nechcelo sedieť na mieste, zavretá v dome. A potom keď zomrela, prichytila som sa raz, ako sa potichu tmolím po dome a niečo mi chýba.

Uvedomila som si, že nechcela byť sama. Ískanie vlasov a čítanie z kníh... to všetko bol iba spôsob, ako ma čo najdlhšie udržať v izbe, aby nebola osamelá. Odvtedy je mi ľúto každej chvíle, kedy som sa snažila od nej utiecť, viem, že ona ma chápala, že sa nehnevala ale stále...  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak sa covidom nakazíte po prvej dávke očkovania?

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

Avizoval bomby v nákupných centrách. Zbavili ho obvinenia

Anonym sa hlásil ako kastrát. Našli uňho aj detské porno.

Cynická obluda

Noví podporovatelia koalície

Ktohovie ako si chlapci náckovia vyrátali svoje odstavenie od vodcu, ale asi im to už začína dochádzať.


Už ste čítali?