O dvoch ženách

Autor: Mirka Polohová | 10.9.2012 o 22:22 | Karma článku: 12,97 | Prečítané:  1303x

Vídavala som ju, keď som bola ešte dieťa. Prechádzala sa manželom po ceste na kalváriu. Mala ryšavé vlasy a veľké zelené oči. Pre mňa bola ako hrdinka z románov. Občas sme ich zazreli v cukrárni, kam sme my mohli iba na jeden kopček zmrzliny. Mama zvykla hovoriť, že sú to boháči, ale že nemajú žiadne deti.

 

Chcela som byť ako ona. Nevysoká, štíhla s veľkými očami. Môcť nosiť tašku cez telo a široké zvonové nohavice. Boli dni plné augustového slnka. Vlasy si zapletala iba vpredu a na chrbte jej vždy voľne viali. Kričala, keď hovorila, kričala, keď sa smiala. Aj ľudia v autobuse sa občas obzerali. Samozrejme iba tí dospelí, deti sa chceli smiať s ňou.

Videla som ju iba nedávno. Sedela na zastávke autobusu. Bol september. Mala sivé vlasy a tvár dorezanú vráskami. Na hruď si tlačila kabelku a igelitku s nákupom mala stlačenú medzi členkami. Vytiahla malú sivú peňaženku a spomedzi množstva farebných papierikov vytiahla aj lístok zo záložne. Znel na 10€. Druhý bol rovnaký a za ním ešte jeden.

Mama povedala, že ju opustil. Muž, ktorý ju brával na prechádzky. Ostal jej dom so záhradou, ale z domu sa stal byt a z bytu garsónka. Z garsónky pomaly zmizli cennosti, koberce i nábytok. Jej peňaženka je plná lístkov, okná má zatemnené dekami. Je september.

Stráž si lásku. Nie len lásku muža alebo ženy. Stráž si rodinu, priateľov a známych, nedovoľ nikomu, aby ti ich vzal. „Milujte sa a množte sa.“ Lebo je jeseň a príde zima. Mysli na to, keď prídu prvé mrazy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.


Už ste čítali?