O dvoch ženách

Autor: Mirka Polohová | 10.9.2012 o 22:22 | Karma článku: 12,97 | Prečítané:  1318x

Vídavala som ju, keď som bola ešte dieťa. Prechádzala sa manželom po ceste na kalváriu. Mala ryšavé vlasy a veľké zelené oči. Pre mňa bola ako hrdinka z románov. Občas sme ich zazreli v cukrárni, kam sme my mohli iba na jeden kopček zmrzliny. Mama zvykla hovoriť, že sú to boháči, ale že nemajú žiadne deti.

 

Chcela som byť ako ona. Nevysoká, štíhla s veľkými očami. Môcť nosiť tašku cez telo a široké zvonové nohavice. Boli dni plné augustového slnka. Vlasy si zapletala iba vpredu a na chrbte jej vždy voľne viali. Kričala, keď hovorila, kričala, keď sa smiala. Aj ľudia v autobuse sa občas obzerali. Samozrejme iba tí dospelí, deti sa chceli smiať s ňou.

Videla som ju iba nedávno. Sedela na zastávke autobusu. Bol september. Mala sivé vlasy a tvár dorezanú vráskami. Na hruď si tlačila kabelku a igelitku s nákupom mala stlačenú medzi členkami. Vytiahla malú sivú peňaženku a spomedzi množstva farebných papierikov vytiahla aj lístok zo záložne. Znel na 10€. Druhý bol rovnaký a za ním ešte jeden.

Mama povedala, že ju opustil. Muž, ktorý ju brával na prechádzky. Ostal jej dom so záhradou, ale z domu sa stal byt a z bytu garsónka. Z garsónky pomaly zmizli cennosti, koberce i nábytok. Jej peňaženka je plná lístkov, okná má zatemnené dekami. Je september.

Stráž si lásku. Nie len lásku muža alebo ženy. Stráž si rodinu, priateľov a známych, nedovoľ nikomu, aby ti ich vzal. „Milujte sa a množte sa.“ Lebo je jeseň a príde zima. Mysli na to, keď prídu prvé mrazy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?