O obyčajných víkendoch na konci leta

Autor: Mirka Polohová | 12.8.2011 o 16:34 | (upravené 12.8.2011 o 20:11) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  1427x

Predstavila som sa do telefónu, ako sa patrí. Slušne a zrozumiteľne som povedala "Dobrý deň, požičovňa vzducholodí." Mama na druhej strane vyprskla a s predstieraným hnevom v hlase zakričí do sluchátka "Miricaaaaa". Viem, že volá kvôli tej istej veci ako každý piatok. A tak jej poslušne hlásim čas príchodu domov a bez toho, aby sa opýtala, jej rovno poviem, že dózy som zabudla v kuchyni. "Nič nové," odpovie a potom si už nemusíme hovoriť nič.

Ak prídem v piatok skôr, nájdem našich ako posedávajú na schodisku pred dverami alebo sa vyhrievajú v augustovom slnku, tieň sa pretiahol a slnko zašlo za dom. Mama sedí na hnedom drevenom lehátku a oco na stoličke blízko stola. On fajčí a trpezlivo počúva, čo mu hovorí ona. Nič zvláštne sa nedeje. Ja unavená a spotená zvládnem posledných pár krokov, čo ma delia od víkendu a zvalím sa na schody. Mama mi pripomenie, že by som si mala dať dačo pod "zadok".

Rána už bývajú chladné. Čestvo umyté vlasy, čo mi v zapletených vrkočoch padajú na ramená ma chladia. Do očí mi udiera ráno, prižmúrim ich a trochu sa mračím. Rukávy na tričku si zo zvyku vysúkam po lakte a šatku si pritiahnem tesnejšie ku krku. Na trhu je ráno tichšie a akosi pomalšie, zo šálok sa šíri vôňa kávy.

Chlapík, čo predáva SME na trhu má na rukách rukavice bez prstov. Na chvíľu sa zabudne a zakričí na mňa svojim kamelotovským hlasom, koľko mu dlhujem za noviny. Keď si to uvedomí, na moment sa zháči, potom vytiahne z vrecka drobné a nechá ma, aby som si vydala sama.

V nedeľu sa poobede vraciam. S plným kufrom jedla, polievkou v zaváraninovom pohári, zvyškami nedeľného obeda a poriadnym kusom kysnutého závinu. Škoricovník rozvoniava celou cestou zo zadného sedadla.  Domča si z neho bude odkusovať, keď večer v obývačke zhodnotíme jej víkend.

Aj dnes to znovu začne. Pár dní iného pocitu. Pár dní iného sveta. Pár dní rodiny.

Ak ju máte, nenechajte si ju vziať. Ak o ňu bojujete, bojujte v plnej zbroji. Ak ste oňu prišli, neprestávajte hľadať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.


Už ste čítali?