O jeseni a tom, ako luxusne si žijem

Autor: Mirka Polohová | 27.9.2013 o 11:59 | Karma článku: 10,25 | Prečítané:  1494x

Z kuchynského okna môjho skromného podnájmu som sa celé dni dívala na leto. Vysedávala na okennej parapete, polievala Alfonza Fikusa a Fialku, ktorej meno sa mení každú chvíľu. Vídavala som svadobné mamky, ako s hrdosťou nesú krabice koláčov do práce, penzionovaný vojak vláčil obrovské kytice orgovánu, čo sladko voňal. Detičky s klobúkmi na hlave zbierali hlavičky púpav. Babičky sa pýšili modernými kočiarmi. Celý svet hovoril jazykom batoliat. Potom pomaly prišla. Nenápadne sa mi oprela o hrdlo. Nasťahovala sa mi do postele a priniesla si prikrývku.

Milka hovorí, že aj tento rok je pľuhavá. Ale ja vidím mäkký západ slnka v žltej, oranžovej a ružovej. Vo vzduchu cítim vôňu mäkkej pôdy. Noc mi pripomenie, ako nerada spím sama v chladnej posteli. Zohrieva ma Joyce a slová drzých básnikov.

Na piatkovú cestu domov si zase púšťam kúrenie. Okolo krku si omotávam farebnú šatku a dívam sa na to, ako autá predo mnou víria opadané listy. Scény ako z romantického filmu. Doma ma čaká pečený čaj, slivkový koláč s posýpkou a stolička v kuchyni.

Netajíme si, že sme si chýbali. Rozprávame sa, kým odložíme nákup, uvažujeme, či príde Leopold a koľko narástol. Hovoríme o tom, kam pôjdeme, aké bolo počasie, čo sme robili dnes a čo chystáme na zajtra. Rozprávame sa o záhradke, susedoch a budúcich možnostiach. Každú tému prediskutujeme dopodrobna, vrátime sa k nej.

Nemusíme mať takmer nič, iba jeden druhého a v košíku pri kozube pár polienok, čo sfarbia izbu odleskami plameňov. Do dlaní si vtlačíme horúce šálky a budeme snívať o pokoji počas zasnežených nocí.

Prišla. Jej parfém prevoňal vzduch a ju vítam ako starú známu, ktorá ma pochopí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?